W dolinie roztoki

tu wszystko się zaczyna

Nasze schronisko położone jest w samym sercu Tatr Wysokich. To tędy wiodły pierwsze drogi zdobywców najwyższych grani i szczytów. Roztoka gościła w swojej ponad stuletniej historii wielu znamienitych gości – intelektualistów, pisarzy, mężów stanu czy himalaistów.

Dziś pragniemy, by Roztoka była również dla Ciebie początkiem niezapomnianej górskiej przygody. Tworzymy miejsce na uboczu głównych szlaków, w którym usłyszysz siebie, poznasz innych miłośników gór i nabierzesz sił do dalszej wędrówki.

Schronisko położone jest poniżej wylotu Doliny Roztoki w Dolinie Białki przy starej leśnej drodze do Morskiego Oka. Idąc z parkingu na Palenicy Białczańskiej potrzeba 40 minut, by dotrzeć do Wodogrzmotów Mickiewicza i kolejnego kwadransa marszu zielonym szlakiem w dół, by stanąć na urokliwej polanie przed roztockim schroniskiem. Położenie schroniska daje turystom na obranie różnych kierunków wypraw. Przy Wodogrzmotach Mickiewicza spotkamy następujące szlaki:

  • zielony do Doliny Pięciu Stawów – 2.05 h,

  • zielony do Schroniska w Dolinie Roztoki – 0.15 h,

  • czerwony szosą w górę do Morskiego Oka – 1.30 h,

  • czerwony na Rówień Waksmundzką – 1.35 h

  • czarny szosą do parkingu na Palenicy Białczańskiej – 0.40 h

Anna i Stefan krupowie

Gospodarze Roztoki

W ponad 130-letniej historii schronisko miało wielu znamienitych gospodarzy. Ich losy oraz zaangażowanie w prowadzenie schroniska składają się na dziedzictwo tego unikalnego miejsca. Roztoka wciąż się zmienia, lecz nawet najstarsi turyści twierdzą, że czar samego miejsca nie przemija. Obecnie, od listopada 2008 r. gospodarzami schroniska są Anna i Stefan Krupowie z Chochołowa.

Wraz z dwoma synami – Bolkiem i Józkiem na stałe mieszkają w Roztoce. W ciągu tygodnia codziennie dowożą synów do szkoły w Jurgowie, a sami zakasują rękawy do pracy – bo tej w schronisku nigdy dość. Ale obowiązki nie przesłoniły im miłości do gór – niezmiennie rozwijają swoje górskie pasje poprzez wyprawy, wspinaczkę, jazdę na rowerze (choć ta możliwa jest po słowackiej stronie Tatr), narciarstwo (zwłaszcza skitourowe), czy poszerzanie wiedzy przyrodniczej.

roztokę tworzą ludzie

poznaj nasz zespół

Wyjątkowe miejsce muszą tworzyć wyjątkowi ludzie – począwszy od gospodarzy Ani i Stefana oraz ich dwóch synów, Bolka i Józka, którzy mieszkają w Roztoce, mają baczenie na wszystko i swoją codzienną pracą stale inwestują w to miejsce, poprzez pracowników i twórców, z którymi realizowane są liczne projekty służące miejscu i pielęgnujące tatrzańską kulturę.
Roztokową drużynę tworzą zarówno mieszkańcy Podhala jak i innych regionów Polski. Niewątpliwie ta mieszanka charakterów i talentów przysparza gościom wiele radości, niezapomnianych wspomnień kulinarnych i dobrych relacji.

Schronisko PTTK im. Wincentego Pola
w Dolinie Roztoki


1031 m n.p.m.
GPS 49°14′01,3″N 20°05′44,3″E
tel. 609 001 760
tel. 600 443 733